Olympiastadion

Olympiastadion Berlin znajduje się w rejonie Charlottenburg-Wilmersdorf w dzielnicy Westend. Jest częścią kompleksu olimpijskiego, został wzniesiony w latach 1934-1936 w celu organizacji igrzysk. Dzisiaj rozgrywa na nim swoje mecze Hertha BSC. Pojemność stadionu wynosi 74 475 miejsc ? 38 020 na dole i 36 455 u góry.

Jedenaste Letnie Igrzyska Olimipijskie w 1936 zostały przydzielone Berlinowi. Najpierw planowano przebudowę Deutsches Stadion. Nowy kanclerz Niemiec ? Adolf Hitler ? zarządził dzięki potencjałowi propagandowemu stworzenie nowego, większego obiektu w tym samym miejsce. Zlecił to Wernerowi Marchowi. Hitler opowiedział się za wykorzystaniem naturalnego kamienia w fasadzie. Dodatkowo polecił Marchowi spotkać się z Albertem Speerem. Spotkanie odbyło się w okolicach grudnia 1934′. Architekci szybko doszli do porozumienia. Nie było dalszych spotkań, rozmów czy wpływów ze strony Alberta Speera, jak sam pisał w swojej autobiografii. Hitler ogłosił budowę sprawą Rzeszy i zmniejszył rolę Berlina w planach olimpijskich. Przez organizację igrzysk przywódca chciał pokazać światu, że jego państwo przede wszystkim skupia się na propagowaniu pokoju, życia społecznego oraz na wzroście gospodarczym. Stadion został otwarty 1 sierpnia 1936, po jedynie 28 miesiącach budowy.

Po wojnie na terenie stadionu znajdowały się kratery po bombach, a dzwonnica padła ofiarą pożaru. Na trybunie południowej znajduje się sala i trybuna honorowa z byłą lożą Führera, która w roku 1957 zgodnie z zarządzeniami brytyjskiej administracji wojskowej została skrócona o dwa metry w celu usunięcia miejsca, na którym siedział Adolf Hitler. Tym samym chcieli uniknąć stworzenia ewentualnego miejsca kultu neonazistów.

26 września 1969 odbył się mecz Herthy BSC przeciwko 1. FC Köln z rekordową w skali kraju publicznością. Na trybunach zasiadło wtedy 88 075 kibiców. W 1974 stadion został po części zadaszony na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. W latach 2000-2004 miała miejsca przebudowa pod mistrzostwa w 2006 roku, przy czym bieżnia została stworzona w kolorze niebieskim na życzenie i koszty Herthy. Decyzja spotkała się z krytyką ze strony instytucji ochrony zabytków, jednak ich obawy, jakoby ptaki wodne miały lądować na bieżni, nie potwierdziły się.

Olympiastadion jest miejscem goszczącym finały Pucharu Niemiec oraz wiele koncertów muzycznych. 6 czerwca 2015 odbył się tu finał Ligi Mistrzów pomiędzy FC Barceloną, a Juventusem Turyn.

W roku 2017 myślano o przebudowie Olympiastadion na typowy stadion piłkarski, tzn. o usunięciu obiektów lekkoatletycznych. Doprowadziło to jednak do protestów ze strony ugrupowań lekkiej atletyki. Do krytyki włączył się również sam Usain Bolt, który chciał zachowania bieżni, na której pobił rekord w biegach na 100 i 200 metrów. Obecnie nie wchodzi w grę przebudowa, plan inwestycyjny senatu nie przewiduje takich wydatków i Hertha musi budować stadion za własne pieniądze. Obecnie trwają dyskusje na temat miejsca, gdzie owy ma powstać.