Hertha BSC
fot. www.herthabsc.de

Derby Berlina  to mecz piłkarski pomiędzy dwoma głównymi klubami stolicy Niemiec. Obecnie należą do nich Herthą BSC i 1. FC Union Berlin. Ta rywalizacja nosi nazwę Berliner Stadtderby i jest jednym z najbardziej emocjonujących i oczekiwanych wydarzeń w niemieckim kalendarzu piłkarskim. Co musisz wiedzieć o tych meczach?

Tło historyczne

Choć rywalizacja między Herthą a Unionem ma głębokie korzenie, regularne ligowe mecze derbowe stały się możliwe dopiero po zjednoczeniu Niemiec w 1989 roku. Wcześniej oba kluby grały w innych ligach. Hertha BSC byłą zespołem z Zachodniego Berlina. Po drugie stronie muru funkcjonował Union Berlin. 

Tożsamość

Rywalizacja między Herthą a Unionem to coś więcej niż tylko piłka nożna. To starcie kultur i tożsamości, które wykracza poza podziały miasta z czasów zimnej wojny. Hertha jest postrzegana jako klub bardziej komercyjny i ustanowiony, mający swoją siedzibę na słynnym Stadionie Olimpijskim. 

Z kolei Union ma reputację klubu ludowego, z silnymi więzami społecznościowymi. Ma oddanych kibiców, którzy aktywnie uczestniczą w życiu klubu. Najlepiej symbolizuje to ich stadion, Stadion An der Alten Försterei, częściowo odnowiony przez samych fanów. Ci wspierali zespół licznie nawet na niższych szczeblach rozgrywkowych.

Sportowa rywalizacja

Na boisku rywalizacja jest równie intensywna. Oba kluby walczą o dominację w mieście, co sprawia, że każde spotkanie jest pełne emocji i nieprzewidywalności. Derby pomiędzy tymi zespołami sięgają czasów gry obu ekip w 2. Bundeslidze. 

Pierwszy mecz pomiędzy tymi drużynami miał miejsce w 2010 roku i zakończył się remisem. Po awansie Unionu do najwyższej klasy rozgrywkowej, to właśnie ta ekipa dominuje w rywalizacji. 5 na 8 spotkań w Bundeslidze skończyło się wygraną Żelaznych, padł też jeden remis, a dwukrotnie lepsza okazywała się drużyna Herthy. Oba zwycięstwa tej drużyny miały miejsce w 2020 roku.

Społeczno-polityczny kontekst

Derby Berlina nie są pozbawione społeczno-politycznego kontekstu, odzwierciedlającego złożoną historię i dynamikę miasta. Starcie dwóch klubów z różnych części miasta przypomina o podziałach, ale jednocześnie świętuje zjednoczenie i pasję do piłki nożnej.

Jak derby są ważne dla fanów obu drużyn?

Dla fanów obu klubów derby to najważniejszy mecz sezonu, moment, w którym całe miasto żyje piłką nożną. Zwycięstwo w derbach to prawo do chwalenia się w mieście, a emocje i pasja, które towarzyszą tym spotkaniom, są nieporównywalne z żadnym innym wydarzeniem sportowym w Berlinie.

Berliner Stadtderby

Derby Berlina są wyjątkowym wydarzeniem w światowym futbolu, symbolizującym rywalizację, pasję i jedność. Niezależnie od wyników na boisku, te mecze podkreślają siłę sportu jako środka łączącego ludzi i społeczności. O meczach obu berlińskich zespołów możesz przeczytać na https://blog.etoto.pl/typy-bukmacherskie/.

Źródło: www.hertha.pl