Hertha Berlin
fot. www.herthabsc.com

Piłka nożna to dyscyplina sportu, która wzbudza ogromne emocje. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób już od najmłodszych lat marzy o tym, aby zostać zawodowymi piłkarzami. Od czego należy zacząć, aby móc osiągać znaczne sukcesy? Podpowiadamy.

Poprawa kondycji

Mecze piłki nożnej trwają co najmniej dziewięćdziesiąt minut z krótką przerwą przed drugą połową. Każdy z piłkarzy wykazuje się więc ponadprzeciętną kondycją. Musi umiejętnie rozdysponować energię na całość trwającego meczu. Nie jest to wcale łatwe, szczególnie jeśli wcześniej nie popracował wystarczająco nad wytrzymałością oraz wydolnością oddechową. Najprostszym i zarazem najbardziej dostępnym sposobem, aby te kwestie poprawić jest bieganie. Można ćwiczyć na bieżni, ale znacznie lepsze efekty można osiągnąć poprzez trenowanie na świeżym powietrzu.

Poprawa szybkości

Aby móc skutecznie współzawodniczyć na boisku niezbędna okazuje się gibkość oraz szybkość poruszania się. Oczywiście nie sztuką jest nieustanne bieganie za piłką, ale również umiejętność oszacowania tego czy jesteśmy w stanie skutecznie wyprzedzić innego zawodnika. Warto obserwować zwłaszcza to jak grają zawodowi piłkarze, na przykład w trakcie takich prestiżowych rozgrywek jak Liga Mistrzów. Oprócz dobrej szybkości, potrafią także umiejętnie zaplanować to w jakim miejscu muszą się pojawić, aby skutecznie zmylić przeciwnika.

Dobry zawodnik potrafi dużo wcześniej przygotować i naprężyć swoje ciało w taki sposób, aby jak najszybciej ruszyć do biegu. Agresywny kąt nachylenia i elastyczna praca nóg ma diametralne znaczenie, aby osiągać jak najlepsze wyniki. Aby poprawić własną szybkość należy także skupić na na jednostajnym kroku oraz utrzymaniu stabilnego tułowia. Przed każdym treningiem zawodnik musi być idealnie wypoczęty i zregenerowany, aby móc za każdym razem poprawiać osobiste rekordy.

Umiejętność panowania nad piłką

Treningi warto zacząć także od umiejętnego panowania nad piłką. Na każdej pozycji na boisku odgrywa to kluczowe znaczenie. Warto więc ćwiczyć szczególnie ze znajomymi, którzy będą próbowali odebrać nam piłkę spod nóg, a my będziemy próbowali jak najdłużej utrzymać i kontrolować ją w naszym zasięgu. Duże znaczenie w takim przypadku ma intuicja. Piłkarz musi umieć przewidzieć to jak zachowa się piłka, a więc kontrolować ją bez nieustannego utrzymywania wzroku na futbolówce. Ćwiczyć należy nie tylko w trakcie dobrej pogody, ale również podczas opadów deszczu i na grząskim gruncie. Te wymagające warunki sprawią, że jesteśmy w stanie lepiej wyćwiczyć w sobie umiejętność przewidywania oraz kontroli nad piłką.

Źródło: www.hertha.pl